Kas yra babajus?

babajus reikšmė

+ -

Naudojamas Didziojoje Britanijoje.Pakistano,Indijos...ir dauguma sios spalvos,musulmonu religijos zmogystu.

Uzpiso,babajai,su savo ramadanu.

mmmmm, Rugsėjo 20, 2008 #9279

Susiję žodžiai:

čigonas arabas portugalas lenkas

» Šis žodžio vertimas tau nepatinka? Atsiųsk savajį arba įvertink visus esamus taip, kaip tau atrodo teisingiau!

babajus

+ -

Didžiojoje Britanijoje atsiradęs lietuvių emigrantų vartojamas žodis, kuris pradžioje buvo naudojamas įvardinti žmones išskirtinai kilusius iš Pakistano, Indijos ir musulmoniškų šalių. Skirtingai nei kartais manoma, babajus nebūtinai reiškia musulmonų tikėjimą išpažįstantį asmenį.

Šiuo metu šis žodis išplito ir tarp Lietuvos lietuvių ir pastaruoju metu dažnai tiesiog naudojamas įvardinti visus tamsaus gymio žmones, kuriems būdinga tamsoka arba ruda oda bei tamsūs garbanoti ar tiesūs plaukai (tačiau juodaodžiai yra išimtis ir šiuo terminu neįvardijami). Tai reiškia, kad šiuo žodžiu neretai įvardijami tiek musulmonų šalių, Indijos bei Pakistano gyventojai, tiek tamsaus gymio albanai, turkai, italai, ispanai, čigonai ar net Kaukazo ir pietų Amerikos gyventojai.

Pats žodis "babajus" yra naudojamas tiek kaip neutralus apytikslės pietietiškos žmogaus kilmės įvardijimas, tiek kaip negatyvus paniekinantis žodis, priklausomai nuo konteksto.

Stereotipai*:

Stereotipinis babajus paprastai įsivaizduojamas kaip tamsaus gymio, vidutinio arba žemo ūgio musulmonas arba indas, kuris turi nuosavą parduotuvėlę arba dirba juodus darbus (arba gyvena iš socialo) ir linkęs atkakliai "kabinti" visas iš eilės baltaodes merginas (visų pirma lietuves ir lenkes), apiberiant jas komplimentų ir pagyrų lavina (tai tarp pietiečių kultūrų vyrų yra įprasta ir daroma kartais net dėl paprasčiausio pragmatiško noro "legalizuoti" savo gyvenimą ir laisvą judėjimą Europos Sąjungoje. Rytų europietės nėra prie to pripratusios, tad dažnai susižavi tokiu dėmesio rodymu. Britėms ir kitoms vakarų europietėms, toks perdėtas dėmesio rodymas mažiau daro įspūdį, nes jos prie tokio jų elgesio jau yra įpratusios ir nebūtinai tai laiko nuoširdžiu dėmesio rodymu, o neretai tiesiog paprasčiausiu įkyrumu). Taip pat vis dar gyvas stereotipas, kad "babajams" (musulmonams, pakistaniečiams, indams ir pan.) būdingas polinkis į apgavystes, nepatikimumą, suktumą, nenuoširdumą (vienokį šnekėjimą prie savo aplinkos žmonių ir kitokį prie tų, kuriuos jie nori kuo nors įtikinti ar gauti asmeninės naudos).

*P.s: stereotipai tėra stereotipai (jie nebūtinai atspindi realybę). Jie čia pateikiami tik dėl "edukacinių" tikslų.

Žodžio kilmė:

Tiksli žodžio "babajus" kilmė nėra aiški, bet greičiausiai kilo iš tarp indų, arabų ir pakistaniečių dažnai naudojamo žodžio "baba" (ir panašių šio žodžio variantų kaip "babu"), kuris reiškia tėvą. Taip pat Indijos, Pakistano ir musulmonų kultūrose naudojamas kaip pagarbus vietinių musulmonų ir indų religijų šventųjų titulas (pvz.: Satja Sai Baba, Ramdev Baba ir t.t.). Panašaus sąskambio žodžius tarp pakistaniečių ir panašios kilmės žmonių girdėdavo lietuvių imigrantai ir tai ilgainiui virto juos įvardinančiu terminu. Tai yra unikalus tik lietuviams būdingas žodis, tarp kitų tautybių žmonių šis terminas nėra paplitęs.

Neutralus žodžio naudojimas:
Emigrantas lietuvis kitam lietuviui pasakodamas apie savo darbo aplinką: "Ai dirbam fabrike čia kartu su babajais. Smagi hėbra, žinok, normaliai pabazarinam ir paprikolinam, čia tau ne britai, kur visada užsiraukę tik savo ratelyje bendrauja... "

Pozityvus žodžio naudojimas:
Lietuvė savo draugei: "Man patinka babajai - jie tokie vyriški!"

Negatyvesnis naudojimas:
Motina dukrai: "Draugauk su kuo nori, bet tik nesusidėk su babajais, jie tikri išverstaskūriai apsimetėliai. Nebūk naivi ir netikėk bet kuo, ką jie suokia."

Negatyvus naudojimas:
Supykęs lietuvis emigrantas: "Negaliu pakęst babajų. Kaip babajus - taip apgavikas."

Lietuvis internetinis komentatorius apie Venesueloje vykusių krepšinio rungtynių organizacinius trukdžius (šiu ateveju babajais įvardijami vietiniai Pietų Amerikos kilmės žmonės):
"Babajai ir Venesueloje babajai. Garbingai nemoka elgtis, ištraukė kabelį ir norėjo nutraukt transliacija, kad žiūrovai nepamatytų totalų jų rinktinės sutriuškinimą".

praeivis, Liepos 8, 2012 #21989

babajus

+ -

Musulmonas

Nu ir pavaro babajai. xD

Gegužės 14, 2009 #12837

babajus

+ -

vaiduoklis arba naminukas, daznai vaikams sakoma, kad issigastu

eik greit miegoti, arba babajus tave pasigaus

Lina, Spalio 10, 2009 #14781

Pasidalink

Nuoroda:

HTML nuoroda:

Nuoroda forumams: