Kas yra ultros?

ultros reikšmė

+ -

Ultrų judėjimas (arba tiesiog ultros) yra apibūdinamas, kaip fanatiškas ir bekompromisis pasirinktos sporto šakos (dažniausiai – futbolo) klubo garbinimas. Tiesa, tas beribis garbinimas dažnai įgauna chuliganiškų, kraštutinių, kartais net ekstremistinių ar rasistinių, atspalvių.

Pats chuliganizmas žmonijos istorijoje yra žinomas dar nuo VI mūsų eros amžiaus. Tuometinėje Bizantijos sostinėje Konstantinopolyje 532 metais įvyko arkliais kinkytų vežimų varžybos tarp “žaliųjų” ir “mėlynųjų” komandų. Jų gerbėjams susipliekus tarpusavyje, kilo savaitę trukusios riaušės. Pirmųjų chuliganizmo užuomazgų rezultatas buvo tragiškas –žuvo 30 tūkstančių žmonių.

Šiuolaikinėje istorijoje žodis “chuliganas” kildinamas iš XIV amžiaus pabaigoje Londone siautėjusio nusikaltėlio iš Airijos Patricko Hooligano pavarde. Kita versija – šis žodis galėjo būti kilęs iš viename Londono rajone – Islingtone – veikusios gatvių banditų gaujos pavadinimo – “Hooleys”.
Tikrieji futbolo ultros, palyginus su paprastais gatvių chuliganais ar plėšikais, savo amžiumi yra tarsi kūdikiai.
Teigiama, kad pirmosios ultrų grupelės ėmėsi formuotis praėjusio amžiaus 7-ojo dešimtmečio antrojoje pusėje Italijoje. Tuo metu dalis šalies klubų, siekdami pritraukti kuo daugiau aistruolių, sumažino bilietų kainas į tam tikrus stadiono sektorius.

Tokios tribūnos tapo pirmųjų ultrų tvirtovėmis. Jose sirgaliai darė ką norėjo – dažė savo spalvomis, nuklodavo vėliavomis, išmargindavo garbinamų žaidėjų vardais. Pamišę iš meilės savo dievinamam klubui, sirgaliai pirkdavo bilietus tik į jų pasirinktą stadiono sektorių ir visais būdais gindavo tą teritoriją nuo bet kokių atėjūnų.

Pati ultrų kultūra taip pat turi savo elgesio normas ir specifinius bruožus, skiriančius tikruosius ultras nuo paprastų komandos sirgalių.
Eiliniai stadione besilankantys sirgaliai ultrų yra pašaipiai pakrikštyti tiesiog “kėdžių fanais” (angl. armchair fans ).

Ištikimiausių ir tikrųjų ultrų elgesys rungtynių metu yra apibūdinamas keturiais pagrindiniais punktais: 1) niekada nesėdėk rungtynių metu, 2) visada skanduok ir visa gerkle dainuok, mačo rezultatas – nesvarbu, 3) važiuok su komanda į visas jos rungtynes išvykoje, kaina ir atstumas – nesvarbu, 4) namų stadione visada būk tik Curvoje (liet. - kreivė) t.y. dažniausiai už vartų esančioje lenktoje stadiono dalyje, kur visada būriuojasi klubo ultros.

Ultrų grupuotės viduje paprastai vyrauja griežta hierarchija – yra grupės (klubo) vadovas, asmuo, kuris įgaliotas bendrauti su garbinamo klubo vadovybe, iždininkas, sirgaliai, atsakingi už skanduotes rungtynių metu, vadinamasis vokalas, klubo atributikos pagaminimu ir platinimu besirūpinantys asmenys, nariai, atsakingi už ryšius su kitais klubais-sąjungininkais, už informacijos platinimą (dažniausiai – internetu, e-laikraiščiais, plakatais). Dažnas ultrų klubas neslepia subūręs agresyviai nusiteikusius futbolo chuliganus, kurie rungtynių dieną paprastai virsta nekontroliuojama ir viską nuo kelio šluojančia smogikų gvardija.

Šaltinis: eurofootball.lt

-ainam fules varzybas paziet!
-ok. kur jamam bilietus?
-uz vartu.
-bet ten juk ultros vieta uzsieme!!
-ai tada gal isvis neikim...

Egis, Lapkričio 15, 2007 #3859

» Šis žodžio vertimas tau nepatinka? Atsiųsk savajį!

Pasidalink

Nuoroda:

HTML nuoroda:

Nuoroda forumams: